Sepetim EN

JUICING NEDİR?

Juicing günümüzde meyve/sebze suları ile beslenme yöntemine verilen isimdir. Henüz kendisine Türkçe uygun bir isim bulunamadığı için biz de burada kendisinden "juicing" olarak söz edeceğiz. Güzel dilimizi kullanma ısrarları olursa, şu an elimizdeki tek alternatif 'sulanma' kelimesidir. Yeşil su ve sebze suyu olarak kullanımları da mevcut olmakla birlikte, bu aslında bize göre terimi yanlış bir şekilde kısıtlandırmaktadır. Çünkü juicing içeriği aslına bakarsanız rengarenktir.


Gerçekten Faydalı mı Yoksa Geçiçi bir Moda mı?

Geçtiğimiz yıllarda her köşe başında pilates, zumba , soul cycle yerleri açılmaya başladı, tüm spor salonları bunları bünyelerine ekledi. Şimdi ise menülere alkali sular, doğal yemekler ekleniyor, organik dükkanlar açılıyor, juicing firmaları kuruluyor, çiğ beslenme (raw food) restoranları açılıyor.
Bunlara bir moda, bir trend demekten ziyade bir uyanış sonrası değişimin başlangıcı diyebiliriz belki. Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenme, zinde bir vücut, dingin bir zihin ile mümkün olacağını anladık. At, avrat, silahtan zihin-beden-ruh üçlemesine sıçrama yapmaya çalışıyoruz. Artık ne yediğimizi bilmek istiyoruz. İşlenmiş gıda istemiyoruz. Yeni türeyen hastalıklar, alerjiler için ilaç almak istemiyoruz onlardan kökten kurtulmak istiyoruz. Bedenimizin kontrolünü elimize almak istiyoruz.
Bunun geçiçi bir moda olduğunu söylemek uyanışı reddetmek olur ve bu hiçbir şey anlamadığımız anlamına gelir. Çünkü insan sağlıklı yaşam felsefesinden vazgeçmez. Hayatta kalmak, sağlığını korumak insanda bir içgüdü, bir reflekstir. Ancak şu anki popülerliği biraz da yeni olmasından kaynaklı. Ne zamanki gündelik hayatın bir parçası olacak o zaman popülerliği azalacaktır.

Yemek mi İçmek mi?

Yemenin de içmenin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Burada önemli olan bir seçim yapma zorunluluğu olmadığını bilmek, ikinisi de dengeli olarak hayatımıza dahil etmek. Hangi amaçla ne yaptığımızı, ne yediğimizi, içtiğimizi bildiğimiz zaman , yani bilinçli tüketici olduğumuz zaman bu sorular zaten sorulmuyor olacak. Biz aslında bu konuda çok daha detaylı bilgi yazmıştık buraya. Ne oldu merak ediyorsan tıkla😊 Meyve ve sebzeler içerdikleri vitaminler, enzimler, mineraller harici aslında çok önemli başka bir şey de sağlarlar. Su hayatın kaynağıdır. Bilindiği üzere insanoğlu açlığa dayanır ama susuzluğa dayanamaz. İnsan vücudunun %65'i sudan oluşmaktadır. Hatta bazı organlarda bu oran çok daha fazladır. Örneğin beyinde bu oran %80'lere çıkar. Suyun hayatımızdaki önemi bu kadar ortadayken, bircoğumuz hala yeterli miktarda su tüketmiyor. Hatta tam tersi, çay ve kahve gibi likid gıdaları su yerine koyarak vücudundaki su oranını daha da düşürüyor. Meyve ve sebze suları, suyun yanı sıra içerdikleri vitaminler ve mineraller açısından da bizim için çok önemliler. Isıl işleme tabi tutulmamış Çiğ (Raw) Beslenme ve Juicing yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi için Gerson Terapi sitesini inceleyebilirsiniz.

Peki Günün birinde herkes sadece Juicing mi yapacak?

Tabii ki hayır. Beslenme yöntemlerinde tek bir doğrudan bahsetmek yanlış olur. Çünkü dünyada herkes için gelir-geçer bir beslenme yöntemi olması çok doğru gözükmemektedir. Hatta bırakın tüm insanları, bir kişi için bile tek doğru olmayabilir. Bu zamana ve koşullara göre değişir. Ancak Juicing'in günlük öğünlerde yerini almasında fayda vardır.